کلیک کنیدf
 
>> تـــــوجه <<
برای ورود به صفحات اصلی روی عکس کلیک کنیذ
 
 

سایمنتولوژی

نیاز به استراتژی معنوی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نیاز به استراتژی معنوی
 
اصولا انسان یک موجود چند بعدی است و بعد معنوی نیز یکی از این ابعاد وجودی انسان است. فرایند مشاوره و درمان مستلزم شناخت و ارزیابی کامل انسان است که به تشخیصی دقیق و همه جانبه منجر می شود. از سوی دیگر برای کمک به مراجع در جهت رشد و درمان استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات انسان ضروری است. ظهور و گرایش دوباره کشش و ایمان معنوی و جستجوی درک روشن تری از ایمان و کاربرد آن در زندگی روزمره و تجلی آن در مجلات، کتب، رسانه های جمعی و خلاصه سرایت مذهب و نیاز به مذهب در همه جا، تقاضا برای درمانگران جهت آگاهی و حساسیت به مسائل معنوی و مذهبی مراجعان را ایجاد می کند.
 
از سوی دیگر نتایج تحقیقات در مورد رابطه ایمان با عملکرد سالم جسمی، عاطفی و اجتماعی، ارزیابی مجدد نقش مذهب و معنویت با بهداشت روانی را ایجاب می کند. لذا امروزه باورهای مذهبی و معنوی مراجعین نه تنها ناکارآمد و غیر منطقی تلقی نمی شود بلکه به عنوان منابع قدرتمند برای بهبود و درمان در نظر گرفته می شود. با این حال مداخلات معنوی جایگاه بارز و مشخص و برابری در کنار رویکردهای دیگر ندارد و تبدیل
محتوای معنوی به نظریه، تحقیق و کاربرد مشکل است و مقاومت ها و موانع زیادی در برابر استراتژی معنوی وجود دارد.
 
یک استراتژی درمانی نیاز به تعریف دقیق ویژگی ها، اصول زیربنایی، دیدگاه روشن نسبت به شخصیت و ماهیت انسان، تبیین ماهیت مشکلات و اهداف درمان، وظایف درمانگر و مراجع، ماهیت رابطه، روش ها و ابعاد سنجش، روش های درمان و مداخلات، هشدارها و دستورالعمل ها، نمونه های بالینی و حمایت های کاربردی و نظری دارد.
 
فرضیات اصلی این استراتژی عبارتند از:
- خدایی هست؛
- انسان و کل هستی مخلوق خداست؛
- وجود فرایندهای نامرئی معنوی برای حفظ ارتباط خدا و بشر.
 
منبع: ویژه نامه تخصصی سایمنتولوژی (1)
Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

+1
Powered by www.mahsanco.ir

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

آمار بازدیدکنندگان

568038733
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
7295
9850
47493
18965011
77975
308627
568038733

Server Time: 2020-07-08 17:59:19

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk