فقط با این آدرس وارد سایت شوید

آدرس اصلی 
سايت سايمنتولوژي - فرادرماني
WWW.ERFANEKEIHANI.COM

صفحه اصلی

 

گزارش یک مورد بهبود  نئوپلاسم روده کوچک با فرادرمانی
نئو پلاسم های روده کوچک:
آدنوم ها شایع ترین نئوپلاسم خوش خیم روده کوچک هستند. تومورهای خوش خیم دیگر روده کوچک عبارتند از: فیبروم، لیپوم، همانژیوم، لنفانژیوم و نوروفیبرم.
اکثر نئوپلاسمهای روده کوچک تا هنگامی که بزرگ نشده اند بدون علامت هستند. شایع ترین الگوی مراجعه بیمار انسداد ناقص روده کوچک به همراه علائم درد کرامپی و اتساع شکم، تهوع و استفراغ می باشد. معمولا خونریزی حالت مخفی داشته و دومین تظاهر شایع مراجعه بیمار است. تا حدود 25 درصد مبتلایان به بدخیمی روده کوچک، توده شکمی قابل لمس دارند. ممکن است ثانویه به انسداد صفراوی یا متاستازهای کبدی وزردی به وجود آید.
سرطان های اولیه روده کوچک نادر هستند. شایع ترین سرطان های روده کوچک عبارتند از:
1-      آدنوکارسینوم ها (35 تا 50 درصد): شایع ترین محل بروز آنها در روده کوچک، دردئونوم است.
2-      تومورهای کارسینوئید(20 تا 40 درصد): بعد از ایجاد بیماری متاستاتیک تشخیص داده       می شوند.
3-   لنفوم ها (10 تا 15 درصد): شایع ترین محل لنفوم های اولیه روده کوچک، ایلئوم است. هر چند که شابع ترین تظاهر لنفوم، انسداد ناقص روده کوچک است، لیکن 10 درصد مبتلایان به لنفوم روده کوچک با پرفوراسیون روده مراجعه می نمایند.
4-      GISTS: شایع ترین تومور مزانشیمی روده کوچک است. CT اسکن برای شناسایی ضایعات جداری حساسیت اندکی دارد ولی می تواند تومورهای بزرگ را نشان دهد. گاهی مواقع ارزیابی ایلئوم دیستال با کولونوسکوپی امکان پذیر است.
درمان
نئوپلاسم های خوش خیم علامت دار روده کوچک را باید در صورت امکان با جراحی رزکسیون نمود یا با آندوسکوپی برداشت. تومورهای بدون علامتی که در دئودنوم واقع هستند باید بیوپسی گردند. به طور کلی تومورهای دئودنوم با قطر کمتر از یک سانتی متر باید با آندوسکوپ، پولیپکتومی شوند در حالی که ضایعات بزرگتر از 2 سانتی متر باید با روش جراحی رزکسیون گردند. روشهای جراحی معمول برای این منظور عبارتند از:
1-      پولیپکتومی ترانس دئودنال
2-      رزکسیون سگمنتال دئودنوم
معمولا برای بدخیمی های روده کوچک، درمان جراحی پیشنهادی، رزکسیون موضعی وسیع    روده است که شامل ضایعه هم باشد.
لنفوم لوکالیزه روده کوچک با رزکسیون سگمنتال روده درگیر و مزانتر مجاورش درمان می گردد. در صورتی که درگیری لنفوم در روده کوچک به صورت منتشر باشد باید شیمی درمانی به جای رزکسیون جراحی انجام شود.
معرفی بیمار
بیمار خانم 74 ساله که در نیمه دوم سال 87 بعلت سکته مغزی در بیمارستان جم بمدت 12 روز بستری شده که در طول این مدت، درمانهای نگهدارنده (هپارین تراپی) و غیره دریافت نموده است. در بررسی همزمان توسط متخصصان گوارش آن بیمارستان، برای بیمار کولونوسکوپی انجام شده که با شک به کولیت روده تحت درمان قرارگرفته و جهت بررسی بیشتر به بیمارستان مهر منتقل گردیده است. بیمار بعلت یبوست حاد وتغییر علائم گوارش مجددا کولونوسکوپی شده که در ناحیه سکوم توموری مشاهده گردیده با شک احتمالی بدخیمی و بدنبال آن بیوبسی و بررسی پاتولوژیک با تشخیص ،Active ulcer و malignancy  ، جراحی فوری برای برداشتن تومور توصیه شده است (ضمیمه 1). بعلت مصادف شدن ایام تعطیلی بیمار مهلتی برای عقب انداختن جراحی گرفته و در این زمان با روش فرادرمانی آشنا می گردد و فرادرمانی را در ساعات خاص انجام می دهد.
پس از 10 روز جهت جراحی مراجعه نموده و در کولونوسکپی مجدد خوشبختانه اثری از تومور دیده نمی شود و تنها زخم ساده ای در ناحیه قبلی (ایلئوسکال) باقی می ماند (ضمیمه 2).
بیمار پس از بررسی، تنها با داروی مزولازین بخاطر مشکلات ساده گوارش مرخص گردیده و تا کنون نیز مشکل خاصی نداشته است.
بحث
با توجه به کولونوسکپی ابتدایی بیمار و تومور واضحی که بصورت تیپیک علائم بدخیمی را داشته و از آنجا که نحوه درمان تومورهای روده ای رزکسیون و بدنبال آن شیمی درمانی است ، از بین رفتن تومور تنها بفاصله 10 روز آنهم بدون هیچگونه دخالت درمانی بجز روش فرادرمانی، تنها موید این نکته است که اثر فرادرمانی روی این بیمار قطعی و بلاشک می باشد و به گفته پزشک معالج بیمار این موضوع تنها می تواند به عنوان معجزه ای در درمان ایشان مطرح شود.
نتیجه گیری
مورد معرفی موثر بودن فرادرمانی در درمان تومورها و بدخیمی ها و همچنین سرعت فرادرمانی را به اثبات می رساند که می تواند بیمار را از عوارض جراحی و شیمی درمانی نجات بخشد.
رضایت نامه
بیمار از نشر این گزارش کمال رضایت را دارد.
دیدگاه بیمار
بیمار از نتایج درمان خود بسیار راضی می باشد.
مستندات
اصل و گزارش کلیه آزمایشات و کولونوسکپی بیمار در دفتر مجله موجود است.
فرادرمانگر: 
دکتر ویدا پیرزاده- محمد علی طاهری
منابع
1- اصول جراحی شوارتز 2005- فیروز آبادی- اندیشه رفیع 1385
2- م،ع،طاهری- انسان از منظری دیگر- انتشارات بیژن 1387
 
 
Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

0
Powered by www.mahsanco.ir

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

آمار بازدیدکنندگان

566993951
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
3812
9166
44916
17917868
3812
324126
566993951

Server Time: 2020-04-01 09:20:18

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk