کلیک کنیدf
 
>> تـــــوجه <<
برای ورود به صفحات اصلی روی عکس کلیک کنیذ
 
 

صفحه اصلی

 

گزارش بهبود یک مورد لنفوم هوچکین با فرادرمانی
 
نامگذاری HL که به بیماری هوچکین برمی گردد هنوز بر اساس کنفرانس Rye است. علامت مشخصه HL ، وجود سلول رید- اشترنبرگ هوچکین (HRS در برابر RS) است که یک سلول بزرگ دو یا چند هسته ای است و هر هسته دارای هستک بسیار بزرگ شبیه به انکلوزیون است. این سلولهای بدخیم در یک زمینه ایمونوپرولیفراتیوی که شامل تعداد متغیری از لنفوسیت ها، هیستیوسیت ها، ائوزینوفیل ها و پلاسماسل ها می باشد، قرار گرفته اند. در آن سلولهای بدخیم دژنره مومیایی فرم نیزوجود دارد.
لنفوم هوچکین ممکن است از اوایل کودکی تا سنین بالا بروز کند. فراوانی زیاد بین 15 تا 35 سالگی و پس از 50 سالگی دیده می شود. مردان بیشتر مبتلا می شوند مخصوصا در سنین کودکی، بیماری در زنان زیر 30 سال معمولا از نوع اسکلروز ندولار است.
آنمی نرموستیک در 50 درصد موارد دیده می شود. شمارش لکوسیت و پلاکت متغیر است و ائوزینوفیل ها نیز ممکن است دیده شوند. یافته های خون و مغز استخوان و خصوصیات هیستولوژیک ناشی از تظاهرات پاسخ میزبان به بیماری است. بررسی های ایمونولوژیک در لنفوم هوچکین نشان دهنده نقص ایمنی سلولی هنگامی که بیماری گسترده است می باشد.
مراحل بالینی بیماری به صورت زیر است.
مرحله 1، بیماری به غددلنفاوی در یک منطقه آناتومی یا دو منطقه مجاور در یک طرف دیافراگم محدود می شود.
مرحله 2، بیش از دو ناحیه مجاور یا دو ناحیه غیرمجاور در یک طرف دیافراگم را درگیر می کند.
در مرحله 3، درگیری در دو طرف دیافراگم است اما محدود به بافت لنفاوی است.
مرحله 4 ، مغز استخوان یا ارگان های دیگر را علاوه بر بافت لنفوئید گرفتار کرده است.
شیوع درگیری مغز استخوان در بیماران درمان نشده HL، تقریبا 10 درصد است. همه مراحل اگر علائم سیستمیک داشته باشند درگروهA و اگر علائم سیستمیک را نداشته باشند در گروه B قرار می گیرند. رویکرد تهاجمی به درمان بیماری هوچکین موجب افزایش بقا و معالجه بسیاری از بیماران مخصوصا بیماران جوان شده است.
اکثر بیماران دچار لنفادنوپاتی قابل لمس و بدون حساسیت هستند. در اکثر موارد، این آدنوپاتی در ناحیه گردن، سوپراکلاویکول و آگزیلا قرار دارد. در بیش از نیمی بیماران در زمان تشخیص، آدنوپاتی مدیاستن وجود دارد که گاهی این حالت اولین تظاهر بیماری محسوب می شود. تقریبا یک سوم بیماران با تب، تعریق شبانه و یا کاهش وزن  مراجعه می نمایند.
تشخیص بیماری هوچکین با بررسی مقدار کافی بیوپسی توسط هماتولوژیست مجرب امکان پذیر می باشد. مراحل ارزیابی بیمار مبتلا به بیماری هوچکین شامل گرفتن شرح حال دقیق و کامل، بررسی آزمایشگاهی کامل سلولهای خونی، ز، آزمونهای شیمیایی سرم از جمله LDH، رادیوگرافی از قفسه سینه، CTاسکن ، شکم ، لگن و بیوپسی از مغز استخوان می باشند. بسیاری از بیماران باید اسکن PET یا گالیوم نیز قرار بگیرند. در صورت دسترسی به امکانات تخصصی تر، استفاده از لنفانژیوگرام bipedal مفید خواهد بود. اسکن های PET و گالیم جهت تکمیل درمان و اثبات بهبودی، بهترین وسیله می باشد.
درمان
البته درمان مبتلایان به بیماری هوچکین موضعی امکان پذیر می باشد. انجام پرتودرمانی گسترده از قابلیت درمانی بالایی برخوردار است. به صوربت فزاینده ای بیماران به صورت اولیه، در هر مرحله ای که باشند، تحت شیمی درمانی قرار می گیرند. بیماران مبتلا به بیماری محدود و با پیش آگهی خوب، تحت تجویز کوتاه مدت شیمی درمانی و به دنبال آن پرتودرمانی گره های لنفاوی درگیر قرار می گیرند. اغلب بیمارانی که پس از درمان اولیه، دچار عود بیماری می شوند همچنان به درمان پاسخ می دهند. بیمارانی که پس از درمان اولیه بوسیله پرتودرمانی دچار عود می شوند، در صورتی که تحت شیمی درمانی قرار بگیرند، بسیار خوب به درمان پاسخ می دهند.
پیوند مغز استخوان اتولوگ می تواند نیمی از بیمارانی را که از شیمی درمانی نفعی نبرده اند، درمان نماید. خطر ایجاد لوسمی حاد پس از درمان بیماری هوچکین به تعداد موارد تماس با داروهای ایجاد کننده لوسمی (یعنی استفاده از چندین دوره درمان پس از عود بیماری) و سن بیمار تحت درمان (افراد با سن بیشتر از 60 سال بویژه در خطر بیشتری قرار دارند) نیز بستگی دارد. پیدایش کارسینوم به عنوان عارضه درمان هوچکین، از مشکلات عمده بیماری محسوب می شود.
معرفی بیمار
بیمار خانم 35 ساله، متاهل، ساکن تبریز که از ابتدای سال 1384 بعلت ضعف، ناتوانی زیاد باضافه توده ای دردناک در گردن به پزشک مراجعه و پس از آزمایشات زیاد از جمله بیوپسی های مکرر از توده، برونکوسکپی آزمایشات خون و غیره پس از 7 ماه با تشخیص هوچکین لنفوما تحت درمان قرار می گیرد.(ضمیمه 1)
برای بیمار یک دوره شیمی درمانی (هر 20 روز بمدت 3 روز متوالی) آغاز گشته، پس از 3 ماه بعلت عود مجدد و لنف آدنوپاتی سمت مقابل گردن و ناحیه زیر بغل تحت شیمی درمانی با دوز بالاتر (هر 15 روز بمدت سه روز متوالی) بعلاوه یک دوره رادیوتراپی (28 جلسه) قرار می گیرد (ضمیمه 2). متاسفانه پس از 15 روز عود مجدد لنف آدنوپاتی  زیر بغل و گردن اتفاق افتاده که دوره درمانی بعدی 10 جلسه رادیوتراپی و 3 جلسه شیمی درمانی بوده است.
پس از این دوره درمان توده دردناک گردنی و زیر بغل همچنان وجود داشته که پزشک ایشان بعلت عود سریع بیماری، اظهار ناتوانی در درمان می نماید (ضمیمه 3). بیمارتحت "فرادرمانی" قرار  می گیرد که طبق اظهار او، انجام فرادرمانی در یک شب منجر به حذف ناگهانی توده و درد آن در ناحیه زیر بغل و گردن در صبح روز بعد می شود.
در CT اسکن مجدد در تاریخ 86/8/14 بدون هیچگونه رادیوتراپی و شیمی درمانی اثری از لنف آدنوپاتی  دیده نمی شود و تا کنون پس از گذشت بیش از یک سال خوشبختانه هیچ اثری از عود بیماری بروز نکرده است (ضمیمه 4).
بحث
از آنجا که هوچکین لنفوما بیماری است که امکان عود مجدد داشته و تنها درمان ممکن آن شیمی درمانی توام با رادیوتراپی می باشد، در این بیمار نیز درمان فوق بطور کامل و مستمر صورت می پذیرد اما بعلت عود مکرر و عدم جواب قطعی به درمان و با توجه به عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی مشکلات فراوانی برای بیمار ایجاد می شود که ناچارا وی را به سمت فرادرمانی که بی عارضه و بیخطر می باشد سوق می دهد و پس از گذشت مدت کوتاهی از انجام فرادرمانی نتایج قابل توجهی کسب می شود که مطابق روشهای معمول پزشکی نبوده و در این مدت کلیه اضطرابها و ترسهای بیمار برطرف می گردد.
نتیجه گیری
از آنجا که فرادرمانی پیوند شعوری بین جز و کل برقرار می سازد که این پیوند می تواند در ترمیم، اصلاح و رفع شعور معیوب سلولی نقش مهمی بازی کند لذا در این بیمار دیده شده که این ارتباط بدون هیچگونه عارضه (از قبیل از بین رفتن فعالیت تخمدانها که در بیمار فوق پس از سری دوم شیمی درمانی رخ داده) توانسته بهبود کامل را تحقق بخشد و بدین ترتیب فرادرمانی را به عنوان راهکاری موثر در درمان طیف وسیعی از بیماریها در کنار طب کلاسیک مطرح نماید.
رضایت نامه
بیمار از نشر این گزارش رضایت کامل دارد.
دیدگاه بیمار
بیمار نه تنها از نتایج درمان بیماری خود راضی است بلکه آثار این روش را در زندگی و خانواده خویش مثبت ارزیابی نموده و از این نظر خدا را شاکر می باشد.
مستندات
اصل و گزارش کلیه آزمایشات و اسکن های بیمار در دفتر مجله موجود است.
فرادرمانگر
دکتر حمید رضا توتونچی- محمد علی طاهری
منابع
1- اصول جراحی شوارتز2005 "م فیروزآبادی"- تهران اندیشه رفیع 1385
2- م،ع،طاهری"انسان از منظری دیگر"- انتشارات بیژن 1387
 
 
 
Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

0
Powered by www.mahsanco.ir

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

آمار بازدیدکنندگان

568039045
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
7607
9850
47805
18965011
78287
308627
568039045

Server Time: 2020-07-08 18:45:57

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk