کلیک کنیدf
 
>> تـــــوجه <<
برای ورود به صفحات اصلی روی عکس کلیک کنیذ
 
 

شعور-ضد-شعور

قسمت اول

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

با عرض سلام و تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.  تا جایی که من اطلاع دارم شما حدود 30 سال هست که در مورد جملات معنی دار در برگردان ترانه ها صحبت داشته اید اگر میشه تئوری این موضوع را ارائه بفرمائید.  

-   بله خواهش میکنم .

 بنام خدا

 در تفکر عرفان کیهانی جهان هستی مادی  از سه عنصر تشکیل میشه : ماده انرژی و هوشمندی . در تفکر علمی و تفکر سنتی علمی در واقع , جهان هستی 2 عنصره : ماده و انرژی و در خصوص هوشمندی و شعور که در واقع هوشمندی حاکم بر جهان هستی است و بخشی است که در واقع ماده و انرژی از اون منتج شده اند تازه می خواد در این خصوص تجاربی رو داشته باشه و با موضوع اون آشنا بشه . اگر که بخواهیم بحثمون رو گسترده تر بکنیم در واقع ماده به دو بخش خودش تقسیم میشه : ماده و ضد ماده – انرژی و ضد انرژی – شعور و ضد شعور

در خصوص ماده و ضد ماده کما بیش دنیای علم با اون آشناست . انرژی و ضد انرژی رو میره که بیشتر آشنا بشه و در مورد شعور و ضد شعور هم که بحثی است که در مباحث عرفان کیهانی در واقع اون رو مورد بررسی و مطالعه می تونیم قرار بدیم . اما اینکه این شعور خودش به دو بخش مثبت و منفی تقسیم میشه موضوعی است که ما در اینجا بهش بیشتر می پردازیم و خصوصا از زاویه خاصی که بیشتر به هنر بر میگرده اون رو نگاه خواهیم کرد . اصولا بحث اینجاست که شعوری – حالا یا مثبت یا منفی – بر کل ذرات و بر جهان هستی حاکمه . اونچه را هم که ما ایجاد می کنیم این شعور و هوشمندی بر اون حاکم هست . یکی از این مباحث که ما به وجود آورنده اش هستیم بحث شعر موسیقی و هنر هست که می خواهیم بگیم که این شعور بر اون حاکمه . به عنوان مثال وقتی کسی شعری را می سراید در لحظه ای که این شعر سروده میشه بر اون شعوری حاکم میشه.  یک بخش آشکار داره که ما مطلب رو می شنویم که این شعر چه چیزی رو می خواد به ما برسونه . اما یک بخش پشت این ظاهر آشکار قرار داره که همون شعور پنهانشه و می تونه مثبت باشه یا می تونه منفی باشه . عاملی که تعیین کننده چگونگی و نوع این شعور هست حالتی است که شاعر در اون زمان داشته . نه تنها حالتهای احساسی بلکه حالتهای فکری . اینکه شاعر هدف و نیتش از سرودن اون شعر چی هست چه بخشی از ماجرای کیفی هستی رو میخواد به تصویر بکشه ؛ شعوری رو در اون قطعه ثبت و ضبط میکنه که مانند اثر انگشت خواهد بود و برای همیشه و ابدی در اون اثر باقی خواهد ماند . یکی از راههای نزدیکی به شعور پشت یک قطعه شعر به هنگامی که اجرا شده معکوس کردن و برگردوندن اون هست که اگر ما زمانی که فرضاً قطعه موسیقی اجرا شده و شعری در اون سروده شده اگر که ما این آهنگ رو برگردان کنیم مفاهیمی که در اون شعر میاد ظاهرا باید نامفهوم باشه . چرا ؟ چون اگر ما خود اصل شعر رو برگردونیم 100% مفاهیم بدون معنی خواهد بود . یعنی ما از برگردوندن خود حروف شعرمون نباید به یک چیز معنی داری برسیم . احتمالش صفره که ما در یک شعر به یک جمله با معنی برسیم و اگر کلماتی به تنهایی معنی داشته باشند بسیار اتفاقی است و بعد با .. چون اینور اونور ش معنی نداره فاقد معنی است. عملا ما چیزی از اون دستگیرمون نمیشه. اما موضوع جالب در بحث ضد شعور در صورتی که شعر رو برگردان بکنیم می بینیم معنی داره و مفهوم و جملاتی ساخته میشه که اون جملات پیامی رو میرسونن و این پیام ها بار معنایی داره بار معرفتی داره حالا یا مثبت یا منفی.  و پیام در واقع پشت این قضیه داره .

برای اینکه موضوع بهتر مشخص بشه داستان اسب تروا را یکبار یادآوری می کنم و از اون نتیجه گیریهایی رو میکنیم :

در این داستان عده ای می خواستند قلعه ای رو به تسخیر خودشون در بیارن. مقاومت مدافعان قلعه بسیار بسیار بالا بود و اینها عملا نتونستند . در انتها متوسل به حیله ای شدند و یک اسب چوبین بزرگی رو ساختند و در دل اون  عده ای سرباز بسیار زبده را پنهان کردند و وانمود کردند که دارند عقب نشینی میکنند و از تسخیر این قلعه منصرف شده اند و به احترام .........( این قسمت قطع شده و جمله ناقص می باشد 6 دقیقه) 

و اثر میکنه بعد از یه مدتی ما می بینیم که ناقل تفکری هستیم و یک تفکری رو داریم و نمی دونیم که این تفکر از کجا برای ما پیدا شده از کجا ما به این رسیدیم . فقط می دونیم که یک کشش و یک تمایلی رو روی این مسئله داریم . در خصوص شعر , شعری که روی ترانه ای گذاشته میشه در خیلی از مواقع خود خواننده هم اطلاع نداره که چیزی رو که می خونه چه باری داره . چون این موضوع به هر حال تا امروز موضوع آشکاری نبوده موضوعی نبوده که انسان پی به وجود اون برده باشه . عوامل دیگری باز هر کدوم مجزا تاثیر خودشون رو روی این قضیه دارن مثل نقش خود موسیقی , خود خواننده . حالا خواننده تشعشعاتش در این خصوص این شعر رو تو چه رابطه ای داره می خونه روی اون چه فکری داره اینم تشعشعات جداگانه ای داره . حتی سازها هم تشعشعات خاص خودشون رو دارن . یک ساز دست کی باشه تشعشعات خاصی رو میگیره , یک ساز چه جوری ساخته شده باشه, متریالش چی باشه , متریالش طبیعیه  مصنوعیه , حتی اون متریالش با پول حلالی تهیه شده یا پول حرامی تهیه شده, چه پروسه هایی در تهیه اون بکار برده شده ؟ همه اینها در کیفیت شعوری محصول نهایی ما اثر گذاره و اثر داره .

 با موسیقی خیلی کار میشه کرد با ترانه خیلی کار میشه کرد و اثر های خاص رو میشه روی افراد ایجاد کرد تاثیرات بخصوصی رو میشه ایجاد کرد اما به شرطی که این فاکتور ها شناخته بشه. 

  

ادامه دارد ...

Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

-1
Powered by www.mahsanco.ir

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

آمار بازدیدکنندگان

571114752
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
10593
11445
76116
22005450
217593
298254
571114752

Server Time: 2021-04-22 19:30:25

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk