کلیک کنیدf
 
>> تـــــوجه <<
برای ورود به صفحات اصلی روی عکس کلیک کنیذ
 
 

مقالات سایت

انتظار

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بسمه تعالی

 

محمد رستمی

 

«ربنا لا تزغ قلوبنا ، بعد اذ هدیتنا»

سلام و درود بر روانهایی که به سمت معرفت او می شتابند.

 

... و انتظار ، مقام اعلای تقرب ، تفسیر عشق بازی مشتاقان ، شوری مشتاق در دلهای بی تاب و باوری شورانگیز در بند بند عالم ، که جان را شیدا صفت تا سرفصل وصل لبریز می کند و دلِ هر دلداده ی دلباخته ی دلدار را به دلکده معرفت وایمان می کشاند تا شکوه آگاهی وشناخت را در گوش بیدلان به آواز ارجعی بشوراند.

انتظار یقینی در باور است و باوری شور آور که دل را به شکوه شناخت و شعور از حقیقتی وارسته آشنا می کند .

انتظار عشقی عاقلانه است که موجبات خویشتن شناسی را در تارپود لحظات مستور و مکشوف زندگی پیوند می دهد.

ز انتظار وجودش ،چه نکتها که ندیدم                    گهی به خویش رسیدم ، گهی خدا دیدم

 

عصر حاضر پر از گمشدگانی است ، که در عٌجبی عجیب داننده ی صراط المستقیمند و رونده ی دیار مغضوبان ، عصری که جولانگاه اندیشه هایی است که روح بشر را به خمارستان خودبینی و خودخواهی رسانده و ذهن مشوش مردمان قرن فناوری را در پشت حصارهای بلند و سیاه بی قیدی و بی دینی محصور کرده است .

که :

آدم اینجا تنهاست ...

طغیان شهوت افسار گسیخته تار و پود شهرهای دل را یغماگرانه و ترک تازانه در می نوردد ، چشمان مشکوک آدمی در این عصر بهت زده و خسته سمتی را می پوید تا لختی غبار وجود را به آب آرامش بزداید، لیک چه کند که پای بسته و پرشکسته است .

صدای اذان آگاهی و ناقوس بیداری، سالهاست که در هیاهوی تعصبات ، نقشها و رنگها به جایی نمی رسند و چه اندکند کسانی که صدای یا قدوس جبریل را می شنوند .

آری:

اینجا نه می مستی دهد نه روشنی هستی دهد

و ما گیج و گنگ در اوهام دین داری خویش ، مفتضحانه پیش می رویم و پندار،کردار و رفتارمان مفلوک تظاهر و ریا آنچنان بی خبر و گمراه می تازد که حتی به آواز «الم یان للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکرا.. » نیز منقلب نمی شود.

آری انتظار ، باوری است ، که امروز در قفا مانده و مضطرب است ، باوری مهجور و مطرود که جز در شرح پریشان حالی سوته دلان و خلوت گزیدگان مجالی برای گفتن نمی یابد.

کرسی های گفتگو از مسائل  آخر الزمان ، بیان و تشریح ایده ها و تئوریهای موعود شناسی ، بررسی نشانه های عصر غیبت و... همه و همه که در میان اکثر توده ها بیان می گردد ، و عموم مکاتب دینی و غیر دینی به تحلیل آن می پردازند چه نقشی در نفسهای جوامع بشری می گذارند؟کدام دل را بی تاب و کدامین جان را شیدا می کند ؟ چه اندیشه ای را مشتاق و چه دلی را به یقین می کشاند؟

باید خوب پرسید : منتظر واقعی کیست ؟

 در تکاثر اندیشه های سینه چاکی که هر کدام منجی خود را نجات دهنده ی بشریت می شمارند و دیگر مکاتب و موعودهاشان را ساخته ی ذهنیتهای خام می دانند ، حقیقت را کجا و چگونه باید جست ؟ وملاک و تمییز واقعیت چیست ؟

انسان امروز بهت زده و پریشان ، چون مسلولی دردمند ، گمشده ی را می ماند که در بیکران تعابیر و تفاسیر غرق گشته ، گاه در اوج خودبینی ،ژرف شکوه واژه اشرفیت می خرامد و گاه در تلخکامی نرسیدن ها مستعصل و وامانده عالمی را عبث و بیهوده می بیند.

عصر غیبت ، زمان آخرالزمان، که دین فهمی  و دینداری در آن به روایتی خاص چونان آهنی گداخته در دست سخت و صعب می نماید ، عرصه آزمونی است عظیم که بهترین هایش ، گرامی ترینند و واماندگانش مهجورترین.

شرحی دیگر، نگاهی دگرباره؛

وقتی ما به اراده ی حق لبیک گفته ایم . هم در مقام عاشقیم و هم معشوق ، عاشق از آن جهت که سخن بی نظیر حق ،در صحیفه ای چون قرآن شریف ما را به یاد روزگاران وصل و سرمستی روز ازل مشتاق تر می کند و شوق شیدائی و دلدادگی را بر روح و جانمان لبریز می نماید و معشوق ازآن جهت که حضرت حق خود می فرماید که (( انا لله و انا الیه راجعون)) و انچنین است که او به وصل ما مشتاق است .

ولی این یک روایت است از نوعی دیگر ، لیکن اگر به مقام وصل واقفیم ، پس باید بدانیم که دوریم ، و اگر تقرب را می فهمیم ، پس تعلل را چگونه توجیه می کنیم؟

توقف :

یک سوال : چه نیازی به انتظار است ؟

ادامه :

وقتی معرفت به مقام منتظر بر قلب و جان و خرد بارور گشت ، تازه وقت آن است که بدانیم ، بفهمیم و بنویسیم که چه انتظاری از ما در این رهاورد آتش و عشق ابراهیمی می رود .

خوشتر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست         ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست

روایتی تازه :

دنیا محل جمع اضداد نیست ! نمی شود گفت دل کندن از دنیا وسیله رستگاری است چون که ما خود جزئی از این جهانیم و در برخورد با رویدادهای اینجهانی است که دل و دینمان به محک آزمایش قرار می گیرد و خلوص ارادتمان نمایان می گردد . سبب شرح این موضوع آن است که در وهله اول حجت حق را در قالب شخصیت انسانیش بشناسیم نه در خیال رویا پردازانه و افسانه ای برخی منقلبان بدون معرفت ، که متأسفانه این رویکرد در حال رواج در بستر اندیشه های صوفی مسلک جامعه می باشد. که اینچنین ذهنیتی از آنها موجب رکود و سستی چه در زمینه عقلائی و چه در سیر معنوی در این نگاه می شود .و حالت اغما گونه و تسکین مقطعی و باوری وهم آلود که گاهی از روی عادتی تکرار گونه همچون اذکار ، اشعار ، کلیپ های تصویری و سخنرانی های پر شور و ... در مورد آن حضرت در جامعه امروزمان رواج دارد گاهی برخی ذهنهای ناپخته را مسلول می کند بدان سبب که شعور به انتظار راهی دیگر و نماها و نقشهای ظاهری در عرض ارادت به آن محبوب گذرگهی دیگر است .

این واگویه فصل تمایز محبان و مشتاقان آن حضرت نیست بلکه تصویر کوتاه و مختصر از نگاه و بازخورد واقعیتی به نام انتظار می باشد، که اینگونه است که خدای آگاه می فرماید ((لا یکلف نفسها الا وسعها)) و هر کسی از این دریا به قدر ظرفیت خود می برد . که :

هر کسی را سیرتی بنهاده ایم                               هر کسی را اصطلاحی داده ایم

یک دیدگاه :

از منظری دیگر و در پاسخی دیگر به موضوع مطروحه باید این سوال را طرح کنیم که ما چه انتظاری از مُنتظر داریم ؟ اینکه این همه شور ، التهاب و اشتیاق برای چیست ؟ و سبب این روایت چیست ؟ و سوالات بیکران دیگر در این باب که در این مقال نمی گنجد. اما باید دانست که منتظر از وجود خویش به مقام شناخت مٌنتظر نائل می گردد و آن رستن از هر چه بند و حجاب ظاهر است را می طلبد.

و خاتمه :

گر باد فتنه هر دو جهان را به هم زند        ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست

وبدانیم که منتظر، عاشقانه و مشتاق به زبان ذکر به وصل محبوب امیدوار و طالب است که :

ای نور چشم مستان در عین انتظارم       چنگی حزین و جامی ، بنواز یا برگردان

و در پایان .... اینکه :

قصه نکنم دراز ، کوتاه کنم         باز آ باز آ ، کز انتظارت مردم

 والسلام.

Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

0
Powered by www.mahsanco.ir

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

آمار بازدیدکنندگان

568920828
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
14790
16021
47011
19808005
291227
347143
568920828

Server Time: 2020-09-21 19:13:01

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk