فقط با این آدرس وارد سایت شوید

آدرس اصلی 
سايت سايمنتولوژي - فرادرماني
WWW.ERFANEKEIHANI.COM

مقالات سایت

انتظار

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بسمه تعالی

 

محمد رستمی

 

«ربنا لا تزغ قلوبنا ، بعد اذ هدیتنا»

سلام و درود بر روانهایی که به سمت معرفت او می شتابند.

 

... و انتظار ، مقام اعلای تقرب ، تفسیر عشق بازی مشتاقان ، شوری مشتاق در دلهای بی تاب و باوری شورانگیز در بند بند عالم ، که جان را شیدا صفت تا سرفصل وصل لبریز می کند و دلِ هر دلداده ی دلباخته ی دلدار را به دلکده معرفت وایمان می کشاند تا شکوه آگاهی وشناخت را در گوش بیدلان به آواز ارجعی بشوراند.

انتظار یقینی در باور است و باوری شور آور که دل را به شکوه شناخت و شعور از حقیقتی وارسته آشنا می کند .

انتظار عشقی عاقلانه است که موجبات خویشتن شناسی را در تارپود لحظات مستور و مکشوف زندگی پیوند می دهد.

ز انتظار وجودش ،چه نکتها که ندیدم                    گهی به خویش رسیدم ، گهی خدا دیدم

 

عصر حاضر پر از گمشدگانی است ، که در عٌجبی عجیب داننده ی صراط المستقیمند و رونده ی دیار مغضوبان ، عصری که جولانگاه اندیشه هایی است که روح بشر را به خمارستان خودبینی و خودخواهی رسانده و ذهن مشوش مردمان قرن فناوری را در پشت حصارهای بلند و سیاه بی قیدی و بی دینی محصور کرده است .

که :

آدم اینجا تنهاست ...

طغیان شهوت افسار گسیخته تار و پود شهرهای دل را یغماگرانه و ترک تازانه در می نوردد ، چشمان مشکوک آدمی در این عصر بهت زده و خسته سمتی را می پوید تا لختی غبار وجود را به آب آرامش بزداید، لیک چه کند که پای بسته و پرشکسته است .

صدای اذان آگاهی و ناقوس بیداری، سالهاست که در هیاهوی تعصبات ، نقشها و رنگها به جایی نمی رسند و چه اندکند کسانی که صدای یا قدوس جبریل را می شنوند .

آری:

اینجا نه می مستی دهد نه روشنی هستی دهد

و ما گیج و گنگ در اوهام دین داری خویش ، مفتضحانه پیش می رویم و پندار،کردار و رفتارمان مفلوک تظاهر و ریا آنچنان بی خبر و گمراه می تازد که حتی به آواز «الم یان للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکرا.. » نیز منقلب نمی شود.

آری انتظار ، باوری است ، که امروز در قفا مانده و مضطرب است ، باوری مهجور و مطرود که جز در شرح پریشان حالی سوته دلان و خلوت گزیدگان مجالی برای گفتن نمی یابد.

کرسی های گفتگو از مسائل  آخر الزمان ، بیان و تشریح ایده ها و تئوریهای موعود شناسی ، بررسی نشانه های عصر غیبت و... همه و همه که در میان اکثر توده ها بیان می گردد ، و عموم مکاتب دینی و غیر دینی به تحلیل آن می پردازند چه نقشی در نفسهای جوامع بشری می گذارند؟کدام دل را بی تاب و کدامین جان را شیدا می کند ؟ چه اندیشه ای را مشتاق و چه دلی را به یقین می کشاند؟

باید خوب پرسید : منتظر واقعی کیست ؟

 در تکاثر اندیشه های سینه چاکی که هر کدام منجی خود را نجات دهنده ی بشریت می شمارند و دیگر مکاتب و موعودهاشان را ساخته ی ذهنیتهای خام می دانند ، حقیقت را کجا و چگونه باید جست ؟ وملاک و تمییز واقعیت چیست ؟

انسان امروز بهت زده و پریشان ، چون مسلولی دردمند ، گمشده ی را می ماند که در بیکران تعابیر و تفاسیر غرق گشته ، گاه در اوج خودبینی ،ژرف شکوه واژه اشرفیت می خرامد و گاه در تلخکامی نرسیدن ها مستعصل و وامانده عالمی را عبث و بیهوده می بیند.

عصر غیبت ، زمان آخرالزمان، که دین فهمی  و دینداری در آن به روایتی خاص چونان آهنی گداخته در دست سخت و صعب می نماید ، عرصه آزمونی است عظیم که بهترین هایش ، گرامی ترینند و واماندگانش مهجورترین.

شرحی دیگر، نگاهی دگرباره؛

وقتی ما به اراده ی حق لبیک گفته ایم . هم در مقام عاشقیم و هم معشوق ، عاشق از آن جهت که سخن بی نظیر حق ،در صحیفه ای چون قرآن شریف ما را به یاد روزگاران وصل و سرمستی روز ازل مشتاق تر می کند و شوق شیدائی و دلدادگی را بر روح و جانمان لبریز می نماید و معشوق ازآن جهت که حضرت حق خود می فرماید که (( انا لله و انا الیه راجعون)) و انچنین است که او به وصل ما مشتاق است .

ولی این یک روایت است از نوعی دیگر ، لیکن اگر به مقام وصل واقفیم ، پس باید بدانیم که دوریم ، و اگر تقرب را می فهمیم ، پس تعلل را چگونه توجیه می کنیم؟

توقف :

یک سوال : چه نیازی به انتظار است ؟

ادامه :

وقتی معرفت به مقام منتظر بر قلب و جان و خرد بارور گشت ، تازه وقت آن است که بدانیم ، بفهمیم و بنویسیم که چه انتظاری از ما در این رهاورد آتش و عشق ابراهیمی می رود .

خوشتر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست         ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست

روایتی تازه :

دنیا محل جمع اضداد نیست ! نمی شود گفت دل کندن از دنیا وسیله رستگاری است چون که ما خود جزئی از این جهانیم و در برخورد با رویدادهای اینجهانی است که دل و دینمان به محک آزمایش قرار می گیرد و خلوص ارادتمان نمایان می گردد . سبب شرح این موضوع آن است که در وهله اول حجت حق را در قالب شخصیت انسانیش بشناسیم نه در خیال رویا پردازانه و افسانه ای برخی منقلبان بدون معرفت ، که متأسفانه این رویکرد در حال رواج در بستر اندیشه های صوفی مسلک جامعه می باشد. که اینچنین ذهنیتی از آنها موجب رکود و سستی چه در زمینه عقلائی و چه در سیر معنوی در این نگاه می شود .و حالت اغما گونه و تسکین مقطعی و باوری وهم آلود که گاهی از روی عادتی تکرار گونه همچون اذکار ، اشعار ، کلیپ های تصویری و سخنرانی های پر شور و ... در مورد آن حضرت در جامعه امروزمان رواج دارد گاهی برخی ذهنهای ناپخته را مسلول می کند بدان سبب که شعور به انتظار راهی دیگر و نماها و نقشهای ظاهری در عرض ارادت به آن محبوب گذرگهی دیگر است .

این واگویه فصل تمایز محبان و مشتاقان آن حضرت نیست بلکه تصویر کوتاه و مختصر از نگاه و بازخورد واقعیتی به نام انتظار می باشد، که اینگونه است که خدای آگاه می فرماید ((لا یکلف نفسها الا وسعها)) و هر کسی از این دریا به قدر ظرفیت خود می برد . که :

هر کسی را سیرتی بنهاده ایم                               هر کسی را اصطلاحی داده ایم

یک دیدگاه :

از منظری دیگر و در پاسخی دیگر به موضوع مطروحه باید این سوال را طرح کنیم که ما چه انتظاری از مُنتظر داریم ؟ اینکه این همه شور ، التهاب و اشتیاق برای چیست ؟ و سبب این روایت چیست ؟ و سوالات بیکران دیگر در این باب که در این مقال نمی گنجد. اما باید دانست که منتظر از وجود خویش به مقام شناخت مٌنتظر نائل می گردد و آن رستن از هر چه بند و حجاب ظاهر است را می طلبد.

و خاتمه :

گر باد فتنه هر دو جهان را به هم زند        ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست

وبدانیم که منتظر، عاشقانه و مشتاق به زبان ذکر به وصل محبوب امیدوار و طالب است که :

ای نور چشم مستان در عین انتظارم       چنگی حزین و جامی ، بنواز یا برگردان

و در پایان .... اینکه :

قصه نکنم دراز ، کوتاه کنم         باز آ باز آ ، کز انتظارت مردم

 والسلام.

Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

0
Powered by www.mahsanco.ir

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

نظرسنجی

آيا بيماري هاي شما با فرادرماني درمان شده اند؟

آمار بازدیدکنندگان

566554601
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
8452
9635
37988
17494627
173926
316947
566554601

Server Time: 2020-02-18 22:22:31

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk