فقط با این آدرس وارد سایت شوید

آدرس اصلی 
سايت سايمنتولوژي - فرادرماني
WWW.ERFANEKEIHANI.COM

مقالات سایت

 

استاد طاهری: من که می​دانم و در جمع هم دیده​ام و در طی این سال​ها هم دیده​ام که وقتی ما یا افراد تضادشان با خدا در زمینه عبادت، عدالت، حکمت و … حل شده، نزدیک​تر شده​اند، نزدیک​تر شده​اند …

من فقط می​دانم که این اشکالات بر طرف شده است و این نزدیکی صورت گرفته است. فقط یک مسئله هست که ممکن است این قضیه را پیش بیاورد؛ همین بحث باید و نباید، و ما فراموش می​کنیم که روی پله​ی عقل می​دانیم که مثلا حجاب را باید رعایت کنیم. این پله​ی عقل است که می گويد این را حفظ کن. اما فرد توجیه نیست. می آیيم روی پله​ی کیفیت.

فرد دارد این کار را می​کند ولی توجیه نیست. ولی نمی​داند چرا باید این ارزش حفظ شود. این می​شود یک قضیه​ای که وقتی ما می​آیيم روی این پله [پله​ی عشق] نمی​توانیم بگويیم و این ممکن است بعضی​ها برايشان سوء تفاهم بشود که مثلا ما حجاب را آزاد تلقی می​کنیم. 

مثلا روی پله​ی عقل و احکام می​گويد اقموا صلاة: مقیم شو! تمام شد. دیگر اما، اگر، ولی و … ندارد.

پس آنجا حرف آخر را زده است.  ولی وقتی می​آيیم روی کیفیت [پله​ی عشق]، ما نمی​گويیم “باید“. می​دانید اشکال اينجا ممکن است پيش بیايد. اینجا ممکن است بعضی​ها مثلا بگويند که «چرا شما نمی​گويید “باید“؟» و ما نمی​توانیم این دو کلمه را تفهمیم کنیم. او گفته است “باید“، کافی است دیگر! یک “باید” کافی است. اما وقتی می​آيیم اینجا ما می​خواهیم آن توجیه شود که چرا “باید”. او دستورش را صادر می​کند ما توجیه​اش را صادر می​کنیم. ما ایجاد کیفیت می​کنیم. او کار را تشریح کرده، ما چرایی​اش را داریم توضیح می​دهیم، کیفیتش را.

من شخصا معتقدم که ما کاری که برايش توجیه نداشته باشیم، کاری که ندانیم چرا می​خواهیم انجام بدهیم، همین می​شود که «الإنسان حریصٌ علی ما مُنِع مِنه»؛ چهار روز می​آيد دنبالش، بعد زده می​شود، بعد می​گويد:  «اَه! عجب خدایی است! چرا این​ها را از ما خواسته است؟! حالا نمی​شد که …؟!» بعد تا این ها را می​گويد، دوباره ترس برش می​دارد که الان غضب آسمانی! «الان از کجا یک صاعقه در ملاجم فرود می​آيد و …»!

خوب، این​ ارزش ندارد؛ ارزش کیفی قضیه اینجا وجود ندارد. آن کجا که با عشق بیايد، آن کجا که از ترس بیايد؛ این ها فرق نمی​کند؟

بنابراین، بعضی از دوستان ممکن است در توجیه اين مسئله پله​ی عقل و عشق نباشند. که متأسفانه همین طور است و متأسفانه خیلی هم سوء تفاهم ایجاد شده است.

مثلا فرض کنید که ما روی اين پله راجع به نفس صحبت کردیم. می​گويیم بابا اشکال مسئله خوردن نیست  و …؛ اشکال در اینجاست. یکی می​رود بیرون می​رود می​گويد: «خوب است دیگر …»!

آیا حرف ما این بوده است؟! ما این را خواستیم بگويیم؟!

می​دانید مثل چه می​مانند؟ عیسی مسیح علیه السلام؛ در کل اين تعليم و خصوصا در گفته​های پلوس رسول، این مسئله هست که در آنجا نقل می​شود چون شریعت موسی خیلی شریعت سخت و سنگینی بوده است، مثل حلال و حرام و رعايت​های مختلف و … و تقريبا وجه اشتراک زیادی با احکام خودمان دارد؛ از نظر نماز، از نظر طواف و از نظر مسجد يعنی همان خیمه خدايی که آنجا مطرح شده و از همه نقطه نظرها تقريبا وجه اشتراک بسيار زیاد، منتها خیلی سخت و سنگین و با رعایت مقرارت و این​ها است. عیسی مسیح (ع) در تعاليم گفت: دیدید آن احکام سخت نتوانست شما را نجات بدهد!  راه نجات دو کلمه است: «فرزند گم شده به خانه پدر برگرد». انجیل به زبان عبری یعنی “خبر خوش”. خبر خوش این بود که: فرزند گم شده به خانه پدر برگرد! قبلا هم راجع به بحث خانه پدر گفتیم که چرا این مسئله پیش آمد.

می​دانید یک عده​ای این حرف​ها را چه جوری برداشت کردند؟!

«خوب! دیگر پس اگر این جوری است، باشد! چه قدر حرف قشنگي است! فعلا اين حلال و حرام و شراب و … را که اشکالی در این​ها نیست ما این​ها را می​خوریم تا حالا سر فرصت سری هم خانه پدر بزنیم»! بعد مشغول شدند به بحث شراب و این​ها.  بعضی​ها می​گويند اقلیت​های مذهبی محدودیتی در مصرف مشروبات الکلی ندارند، در حالی که اینطور نیست. مسیحیان ایمان​دار بسیار سفت و سخت​تر از ما مسلمان​ها دور این قضایا را خط کشیده​اند؛ آن​ها که فهمیده​اند عیسی مسیح علیه السلام چه گفته است.

لذا ما مشکلی داریم اینجا که دوستان یادشان می​رود که ما روی پله​ای هستیم که نمی​توانیم باید نباید استفاده بکنیم.

ما صرفا روی این پله می​توانیم ایجاد کیفیت بکنیم. مجاز به پند و نصیحت نیستیم روی پله​ی عشق. یادمان نرود! روی پله​ی عشق. ما این پند و نصیحت​ها را شنیدیم، داریم، همه​مان بلدیمش. دیگر اینجا حرف جدیدی نیست اگر بگويیم دزدی نکنیم! اما چرا دزدی نکنیم؟ کار اینجاست. غیبت نکنیم! همه​ی ما این را می​دانیم اما چرا غيبت نکنیم؟ کار اینجاست.

در موضوع اخلاق، احکام یک بخشی​اش را انجام می​دهد و در دنیای عرفان يک کار دیگر باید بکنیم: چرا نباید غیبت بکنیم؟  نه با حرف!

آنها می​گويند غيبت کردن مثل اين است که گوشت تن برادر و خواهر مسلمانت را داری می​جوی. همه این​ها را شنیده​ایم ولی آیا مسئله حل شده است؟ حل نشده است!

او می​بایستی روی پله​ی عقل حکم را صادر کند، علت را بگويد. ولی دیگر از اینجا به بعد احتیاج به ادراک و اشراق دارد که روشن بشود فرد، که چرا؟ و اين می​آيد روی پله​ی دیگری قرار می​گیرد.

من خواهش می کنم که دوستان این مسئله را توجه کامل و کافی داشته باشند! ما بعضی موقع​ها يک حرف​هایی می​شنویم که خودمان پايمان می​چسبد به زمین و نمی​دانیم چه کار باید بکنیم حقيقتا. علی​رغم همه​ی توضیحاتی که داریم می​دهیم، برداشت​ها روی پله عقل است و می​گويد «خوب است دیگر». در حالی که ما اصلا یک حرف دیگر زدیم، یک صحبت دیگر کردیم …

بعضی از دوستان در طی سال​ها این صحبت پيش آمده است که شما اين بالا (در کلاس​ها) باید با قاطعیت بگويید که مثلا «باید نماز بخوانید!» يعنی يکی از بحث​های اينجا بوده است و من هم يک لبخندی زده​ام و سعی کردم این توضیح را بدهم.

ولی در واقع در توضیحات ما اگر دوستان عزيز توجه کرده باشند این​​ها مستتر است.  اگر ما این کار را بکنیم نقض پله​ی عقل را کرده​ایم. چون یک موضوعی است که همه می​دانند و مطالبی که دوستان اینجا دنبال می​کنند فرض بر این است که همه احکام را می​دانند. کسی نیامده است اينجا درس احکام بگیرد و بنده صلاحیت اصلا ندارم راجع بهش صحبت کنم. درس احکام متخصص خودش را می​خواهد؛ خودش یک تخصصی است که کسی باید بیايد که تخصصش را داشته باشد و اصلا کار ما نیست.

 لذا یک مسئله​ای هست که فرض گرفته می​شود که همه، این چیزها (احکام) را کماکان می​دانند و تشريف آورده​اند که ما این طرف پرده را دنبال کنیم …

 

برای شنيدن سخنرانی به اين صفحه مراجعه کنيد: يک سوء تفاهم

 

Buzz it!Digg it!Share in FacebookTweet it!

0
Powered by www.mahsanco.ir

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مقالات استاد محمد علي طاهري

گزيده

ورود اعضا / عضویت

نظرسنجی

آيا بيماري هاي شما با فرادرماني درمان شده اند؟

آمار بازدیدکنندگان

566559245
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
مجموع
4009
9087
42632
17494627
178570
316947
566559245

Server Time: 2020-02-19 11:01:08

Google Translator

معرفی سایت به دوستان


Design BY ErfaneKeihani.tk